Hildesheim Selimiye Merkez Camii Su Kuyusu Kamyası Sürecinde 20.000 Euro Bağışa Ulaştı

23.02.2018
3.189

Hildesheim Selimiye Merkez Camii Derneği ve Din görevlisi Abdülkerim Doğan tarafından başlatılan Afrika’daki susuzluğa bir damla umut olmak adına 07.12.2016 tarihinde su kuyusu kampanyası projesi başlatmıştı.

Su kuyusu kampanyası projesine ilgi yoğun oldu. Kısa sürede hayırsever cemaatimiz kampanya süreci içinde 20.000 Euro bağışta bulundular.

Bağışların toplanmasıyla birlikte Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla açtırılacak kuyunun elektrikle yerin (yaklaşık) 100-200 metre altından su çıkarılarak birçok kişinin faydalanması amaçlanmaktadır. Maliyetinin toplanan bağış miktarı kadar olacak şekilde planlanan projenin yakın zamanda hizmete geçmesi hedeflenmektedir. Projeye katkı sağlayan vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu Afrika ve Asya kıtasında, maddi zorluklar nedeniyle su çıkarılamıyor. İnsanlığın hizmetine sunulması noktasında vakıf olarak “Dünya’ya bir damla hayat” projesini geliştirdik. Su kuyusu projesi ile özellikle Afrika ve Asya insanının günlük ihtiyaçlarının karşılanması ve tarım alanında kuraklıktan dolayı yaşanan verimsizliğin önüne de geçilmesini hedefliyoruz.

Fakirlik, zorlu karasal iklim şartları, su kaynaklarının, yeraltı-yerüstü zenginliklerin olmaması veya çıkarılamayışı bazı coğrafyaları zor yaşanır bir duruma sokmuştur. Herkes için yaşamın vazgeçilmez ihtiyacı olan su bu coğrafyalar (Afrika ve Asya) için daha zor ulaşılır bir ihtiyaçtır. Dünya nüfusunun % 13’ünü barındıran Afrika, yine dünya su rezervinin % 11’ini bu topraklar üzerinde barındırmaktadır. Afrikalı bir insan, Birleşmiş Milletler verilerine göre günde 10 litre su tüketebilme imkânı bulabilmekte ve bu suyu ortalama 6 km mesafeden temin edebilmektedir. İmkânları iyi bazı ülkelerin suyu baraj, gölet gibi alanlarda depolayarak halkın hizmetine sokabilmesi dışında, birçok ülke suyu yer altı suyundan temin edebilmektedir. Yeraltı suyu da sondaj (artezyen) kuyuları açılarak temin edilebilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Whatsapp
Selimiye Merkez Camii
Selimiye Merkez Camii
Selamünaleyküm 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?